Naujienos

Atgal

Sporto trenerė Erika Burinskaitė: „Arba valgai, ką nori, arba atrodai, kaip nori“

2017-07-05

Vasara yra tas metas, kai vis daugiau laiko norisi praleisti gryname ore. Tikriausiai ne vienas bent trumpam pamiršta sporto salę ir išmaino ją į sportą lauke. Kokius pagrindinius dalykus, taisykles turi žinoti kiekvienas, nusprendęs vasarą sportuoti lauke?

Mano mėgstamiausia ir laiko bei praktikos patikrinta frazė – viskas prasideda mūsų galvose. Pirmiausia, reikia atsakyti į klausimą, ką norime veikti lauke: bėgioti, važinėti dviračiu ar riedučiais, dalyvauti grupinėse lauko treniruotėse ar daryti pratimus individualiai. Kalbant apie bėgiojimą ir sportavimą individualiai, rekomenduočiau atkreipti dėmesį į tinkamą avalynę ir vietą: ar bėgioti ruošiamasi žole, smėliu ar miško takeliais. Atliekant pratimus ant suoliuko ar kilimėlio, svarbu nedaryti treniruotės padrikai, tai yra, atlikinėti pratimus nuo viršaus į apačią – pradedant nuo pečių, baigiant kojomis. Svarbiausia, žinoma, yra judėti, o grynas oras bus tik į naudą. Nesvarbu, ką rinksitės, svarbu būti fiziškai aktyviems.

Jūsų nuomone, sportuoti kartu su augintiniu, pavyzdžiui, bėgioti kartu su šunimi parke arba važinėtis dviračiu, yra naudinga, ar nepatartina?

Bet koks judėjimas gerina sveikatą. Tad, jei žmogus pasirenka sportuoti su savo keturkoju draugu, tai išeis į naudą abiems. Jei asmuo neturiu jokio noro po darbų eiti į lauką ir nuveikti kažką naudingo dėl savo sveikatos, patartina įsigyti šunį ir triskart per dieną po 30 min. jį vedžioti, bėgioti ar žaisti su juo.

 
Kuris paros metas tinkamiausias sportavimui?
 
Be abejo, dienos metas. Labai svarbu baigti vakarinę treniruotę likus 2–3 valandoms iki miego. Miegas reikalingas, kad atsigautumėte, kūnas turi pailsėti, kad kitą dieną vėl būtų darbingas. Treniruotės yra lygiai tiek pat svarbios, kiek ir poilsis. Rytas, pietūs ar vakaras – renkamės pagal savo užimtumą ir norą.

Kada geriau sportuoti, prieš ar po valgio?
 
Reikia atsiminti, jog būtina užkąsti likus maždaug 1,5 val. iki treniruotės. Per tą laiką skrandis apvirškins maistą, nejausime sunkumo ir turėsime energijos atlikti pratimus. Po sporto būtina pavalgyti pusvalandžio bėgyje. Jei sportavome dienos metu, po sporto valgome baltymus ir angliavandenius, jei sportavome vakare – valgome baltymus.

Kiek vidutiniškai laiko per dieną reikėtų mankštintis? Ar 15 min. pakanka?
 
Jeigu norite tik pasimankštinti ryte, 10–15 min. pakanka. Jei norite pasiekti rezultatų, reikia sportuoti 3–5 kartus per savaitę po 60–80 min. Labai svarbu neviršyti nurodyto laiko: per didelis krūvis lygiai tiek pat kenks rezultatams kaip ir nesportavimas – jų tiesiog nepasieksite. Taigi, jeigu jūsų tikslai rimti, rimtai ir sportuokite.

Ko reikėtų nepamiršti kasdien atliekant tokią treniruotę?
 
Svarbios trys dalys: apšilimas, pagrindinė treniruotė, atvėsimas (tempimas). Apšilti reikia iki 10 min., atkreipiant dėmesį į kiekvieną sąnarį ir pagrindines didžiąsias raumenų grupes. Tinkamai paruošti kūną darbui, kad išvengtume traumų. Po to atliekama pagrindinė treniruotė ir galiausiai atvėsimas – tempimo pratimai arba savimasažas su kamuoliuku ar masažiniais volais.
 
Į ką turėtų atkreipti dėmesį žmonės, nusprendę pradėti sportuoti namų sąlygomis?
 
Rekomenduoju pradėti nuo neintensyvios mankštos, pradžiai 20–30 min. Po to sustiprėjus, laiką ilginti iki 60 min. Galima dirbti su svareliais ar balansiniu kamuoliu, atliekant įvairius pratimus visam kūnui. Jei sportuojate namuose 2–3 kartus per savaitę, darykite pratimus, kaip jau minėjau, einant nuo viršaus į apačią (nuo pečių link kojų). Geriausia pratimus daryti pagal video ir, jei įmanoma, prieš veidrodį, kad atliktumėte juos teisingai ir sau nepakenktumėte.
 
Ką dažniausiai tenka kartoti žmonėms, kuriuos treniruojate?

Mano mėgstamiausia ir laiko bei praktikos patikrinta frazė – viskas prasideda mūsų galvose. Kalbant tiek apie tikslus, ko atėjome į salę, tiek apie pratimus. Jei nusiteiksime optimistiškai ir net karingai, kad mums pavyks pasiekti rezultato, tai taip ir bus. Neabejotinai. Su pratimais taip pat: pirmiausia, juos reikia įsivaizduoti ir tik po to bandyti daryti, susikaupti ir stengtis atlikti teisingai. Mano mėgstama antra kartojama frazė – arba valgai, ką nori, arba atrodai, kaip nori. Ir tai tiesa.
 
Be ko, jūsų manymu, negali apsieiti nė viena treniruotė?
 
Be vandens ir šypsenų. Vanduo reikalingas mūsų kūnui, o šypsena – mūsų sielai, vidiniam pasauliui, ar vadinkit kaip norit. Tik tada, kai žmogus yra laimingas, pasiekia aukštumų.
 
Ko palinkėtumėte norintiems pradėti sportuoti ir jau sportuojantiems?
 
Visada žinoti, kodėl tai darote. Nepameskite kelio dėl takelio (sporto dėl vasaros, nesibaigiančių vestuvių, gimtadienių). Žinoma, nereikia į visa tai žiūrėti labai rimtai, bet tik jūs galite tai padaryti. Jūsų rankos ir kojos. Be to, sportas mažina stresą ir įtampą, tad kuris nenorėtų nusimesti šią naštą nuo pečių?

https://www.ji24.lt/naujiena/savijauta/sveika-gyvensena/sporto-trenere-erika-burinskaite-arba-valgai-ka-nori-arba-atrodai-kaip-nori-561-756316#GALINTAMOTYVUOJA